Yükleniyor...


Uzmanlık Alanı

PRPPRP terimi, (Platelet Rich Plasma) sözcüğünün baş haflerinden oluşmaktadır, pıhtılaşma hücreleri olan “Trombositten Zengin Plasma” olarak da adlandırılabilir.

Önemli Not: Sadece bilgilendirme amaçlıdır. Klinik ve deneysel çalışmaları devam etmektedir.

PRP terimi, (Platelet Rich Plasma) sözcüğünün baş harflerinden oluşmaktadır, pıhtılaşma hücreleri olan “Trombositten Zengin Plasma” olarak da adlandırılabilir.

1980’li yıllardan beri kullanılan bu tedavi yöntemi, son yıllarda kök hücre ile tedavi yöntemlerinin gündeme gelmesiyle bilinirliği artmıştır. Şu ana kadar etkinliğiyle ilgili 9.000’e yakın bilimsel çalışma bulunmaktadır.

Trombosit hücrelerimizde 500’den fazla büyüme hormonu bulunmaktadır. Özellikle kendini onaramayan, kanlanması olmayan veya bozulmuş dokuların tedavisinde etkili olmaktadır.

UYGULAMA NASIL YAPILIR?

Hastanın kolundan alınan kendi kanı çeşitli kitler ve santrifuj cihazlarıyla işlemden geçirildikten sonra kullanıma hazır halde tedavi edilmek istenen bölgeye uygulanır.

Uygulanacak bölge sayısına ve yönteme göre değişmekle birlikte, tek bir bölge için 10-20 ml (1-2 tüp) kan alınır.

AĞRILI MIDIR?

Enjeksiyon tamamen ağrısız değildir, uygulayan kişiye ve eklemdeki enflamasyona bağlı olarak kalçadan uygulanan iğneler veya aşılar kadar ağrılıdır ancak anlıktır, kalıcı değildir.

GÜVENLİ MİDİR?

Evet yöntem son derece güvenlidir. Etkinliği açısından da bugüne kadar binlerce bilimsel çalışma ile etkinliği gösterilmiştir. Kişinin kendi kanı olduğu için dışarıdan alınan diğer ilaçlar ve sıvılara göre herhangi alerjik bir reaksiyon veya yan etki beklenmemektedir.

HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILABİLİR?

  1. Eklem Kireçlemeleri

  2. Kas yırtıkları ve zedelenmeleri

  3. Menisküs Yırtıkları

  4. Ön-Arka çapraz bağ zedelenmeleri

  5. Epikondilitler (Tenişçi ve golfçü dirsekleri)

  6. Ligaman zedelenmeleri

  7. Topuk dikeni ve diğer entezitler

  8. Plantar Fasiit

  9. Erken dönem Avasküler nekrozlarUzm. Dr. Aşkın Nasırcılar’ı, sosyal medya hesaplarından

Takip Etmeyi Unutmayın!

Uzm. Dr. Aşkın Nasırcılar’ı Facebook, Twitter, Instagram ve Youtube’dan takip edebilirsiniz.Yasal Uyarı

Kök hücre tedavisi, Sağlık Bakanlığı’nca kök hücre elde etme ve üretmeye yetkilendirilmiş, GMP şartlarını (iyi üretim uygulamaları) sağlayan laboratuvar ve merkezlerce yapılabilir.

Bu tedavi, istisnasız her hasta için Sağlık Bakanlığı’ndan izin alındıktan sonra uygulanabilir.


Uzm. Dr. Aşkın Nasırcılar Tüm Hakları Saklıdır.