Tıpta Yeni Dönem: Kök Hücre Tedavisi

Tıpta Yeni Dönem: Kök Hücre Tedavisi

Fizik Tedavi, Rejeneratif Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı ve aynı zamanda Sağlık Bakanlığı onaylı Fitoterapi, Proloterapi, Mezoterapi, Ozonterapi ve Kupa Uygulama Uzmanı olan Dr. Aşkın Nasırcılar, kök hücre tedavisi nedir? Kök hücre tedavisi nasıl uygulanır? Kök hücre tedavisi kimlere uygulanır? gibi sorulara yanıt verdi.

Teknolojik gelişmeler kök hücrelerin tıpta kullanımını mümkün kıldı. Tıpta tedavi amaçlı kullanılan kök hücreler, sadece belirli doku hücrelerine dönüşebilen öncü doku hücreleridir. Embriyonik kök hücre değillerdir…

Günümüzde, insanlarda yaygın olarak görülen hastalıklardan biri bel, boyun ağrıları ve kireçlenmelerdir. Bu durumlar, insanın hayat kalitesini ciddi bir şekilde düşürmekte ve tedavi süreçleri oldukça zorlu geçmektedir. Fakat, teknolojinin ilerlemesiyle, tıpta yeni tedaviler ortaya çıkmıştır. En etkili ve en kolay tedavilerin başında, kök hücre tedavisi gelmektedir. Kök hücreler insanlara umut olup, tıpta yeni bir dönem başlatmıştır.

KÖK HÜCRE NEDİR?
 
Kök Hücre Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?Vücuttaki tüm hücrelere dönüşebilen, kendini yenileyebilen, sürekli çoğalabilen hücrelerin kaynağına kök hücre denir. Kök hücreler her insanın vücudunda bulunup, dokular hasar aldığında, onarım görevi üstlenirler. Bu özellikleri sayesinde kök hücreler, artık tıpta bir çok tedavi çeşidinde kullanılmaktadır. Tedavi amaçlı alınan kök hücreler, yağ dokusundan veya kemik iliğinden alınır.

Kök hücreler, vücutta hasar almışdokuya dönüşürler. Eğer, kaslarınız hasar aldıysa kas dokuya, dizdeki kıkırdak hasar aldıysa kıkırdak dokuya dönüşebilme özellikleri vardır. Kök hücreler, kemik iliğinde, sinir sisteminde, akciğerlerde, ciltte ve yağ dokusu gibi vücudumuzun bir çok doku ve organında bulunurlar. Kök hücrelerin vücuttaki hasar görmüş doku veya organa hemen dönüşebilme özelliğinin sebebi, kök hücrenin farklılaşabilmesidir.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ

Kök hücreler, daha önce yalnızca kemik iliginden alınıyordu. Kemik iliğine iğne batırmak, biyopsi yapmak, bu az miktarda alınabilen hücreleri haftalarca çoğaltmak riskli bir islemdi. Ancak son yıllarda kök hücreler yağ dokuda çok daha fazla miktarda var, hatta kemik iliginden 500 kat fazla. Son iki senedir geldiğimiz noktada yağ doku içindeki kök hücreleri ayırabiliyoruz. Hücre öldürmeden yapılan liposuction’dan elde edilen hücrelerin içinden kök hücreler özel bir yöntemle ayrılıyor. Sonrası ise tamamen hastanın ya da doktorun hayal gücüne kalmıs.

TEDAVİ HANGİ HASTALIKLARDA UYGULANABİLİR?

Günümüzde kök hücre tedavisi, birçok hastalıkta kullanılabilir. Vücudumuzda en hızlızarar gören bölgeler diz ve kalçalardır. Bunun sebebi, vücudun yükünü taşımalarıdır. Eskiden zarar gören diz ve kalçaya, genellikle protez uygulaması yapılırdı. Fakat teknolojinin gelişmesiyle, doku hasarının onarımı insanın kendi hücrelerinden sağlanmaya başlandı. Kirençlenmeler, bel ve boyun ağrıları, romatizma, nöropatiler, diyabet, kalp ve böbrek yetmezliği, avasküler nekroz kök hücrenin tedavi alanlarındandır. Ayrıca kök hücreler, yeni kan damarları oluşturarak, kan akışını düzenlerler.

MUCİZE İÇİNİZDE SAKLI

Yaş ilerledikçe, kök hücrelerin verimliliği azalmaktadır. Kök hücrenin en verimli çağları ise, bebeklik dönemidir. Doğum esnasında, kordon kanında bulunan kök hücreler, bebeğin ileriki yaşlarında oluşabilecek hastalıklarına karşısaklanırsa, tedavideki başarı oranı artar. Kordon kanından kök hücre alma işlemi, bebeğe ve anneye zarar vermez. Alınan kök hücrelerin, uzman kişiler tarafından saklanması ve işlenmesi gerekmektedir. Eğer işlem doğru bir şekilde yapılır ise, kök hücrelerin yaşlanması durdurulur. Bu sayede, ileri yaşlarda doğabilecek bir hastalığa, hemen müdahele sağlanır.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ NASIL UYGULANIR?
 
Kök hücre tedavisinde, öncelikle hastanın uygunluk durumuna bakılır. Eğer hasta, kök hücre tedavisi için uygun ise, hastadan kök hücre toplanır. Kök hücreler toplandıktan sonra, çoğaltma işlemine başlanır ve bu işlem yaklaşık 1 ay sürer. Kök hücreler çoğaldıktan sonra, serum ile vücuda verilir. Bu işlem, hastanın durumuna göre, gerektiği kadar uygulanabilir. Anestezi işlemi gerekmez.

TEDAVİ SONRASI

Kök hücreler, insanın kendi vücudundan elde edildiği için, tedaviden sonra alerjik bir problem veya yan etki ortaya çıkmaz. Tedaviden sonra hastaların, hastanede kalması gerekmez, hareket zorluğu yaşamazlar ve ağrıları “yok” denebilecek kadar azalır. Bu yüzden, kök hücre tedavisinde, hastalar eski yaşam kalitelerine hızlı bir şekilde dönebilirler.

Sağlıkla kalın…

Uzm. Dr. Aşkın Nasırcılar

Araç çubuğuna atla