Tedavide Yeni Nesil Yaklaşım: Tıbbi Onarım (Rejeneratif Tıp)

onarım tıbbı kok hucre

Tedavide Yeni Nesil Yaklaşım: Tıbbi Onarım (Rejeneratif Tıp)

Bu yazımda pek çok hastalığın tedavisinde yeni nesil bir yaklaşım olan Tıbbi Onarım (Rejeneratif Tıp), bir diğer adıyla kök hücre tedavisi ile ilgili merak edilenleri yanıtlamaya çalışacağım.

İnsanların kemik iliği ya da yağ dokusundan alınan parçaların özel bir işlemden geçirilerek hücrenin en temel haline getirilmesi ile yapılan tedaviye Tıbbi Onarım (Rejeneratif Tıp) denir.  

Tıbbi onarımın işleyişi kalp krizi geçiren bir insanda direk olarak kalbe, karaciğer problemi yaşayan bir insanda karaciğere, vücudunda bir kemiği kırılan insanda direkt olarak kırığa yönelip o bölgede gerekli tamiratı yapıp dokuyu iyileştirir. Tıbbi Onarım (Rejeneratif Tıp) için gerekli olan hücreler en çok anne karnındayken bebeklerde bulunur, ilerleyen yaşlarda bu hücre sayısında azalmalar olur.

Tıbbi Onarım (Rejeneratif Tıp) için gerekli olan hücreler yetişkin bireylerden alınırken steril cerrahi işlemler gerektirmektedir. Bu işleminde belli bir maliyeti vardır, bu yüzden bir hastalık veya ihtiyaç durumu olmadan istek üzerine yapılma gibi bir durum söz konusu değildir. Tıbbi Onarım (Rejeneratif Tıp) için alınan bu hücrelerin dış etkenlerden kolayca etkilenmesi söz konusudur.

Radyasyon, kimyasallar ve enfeksiyonlar bu hücreleri kolayca bozabilir. Bu yüzden Tıbbi Onarım (Rejeneratif Tıp) için gerekli olan hücreler elde edildikten sonra ileri tarihlerde kullanılması sağlıklı olmayacaktır.

Tıbbi Onarım Ne İçin Yapılır?

Tıbbi Onarım (Rejeneratif Tıp) işlemi vücudumuzda bulunan hücrelerin ciddi hasar görmesi sonucunda kendilerini yenileyememesinden dolayı yapılmaktadır.

Tıbbi Onarım (Rejeneratif Tıp) işleminde hasarlı olan hücrelerin yerine yenileri geçmektedir. Bu işlem organ nakline benzerlik göstermektedir, farkı organ yerine hücrelerin nakil edilmesidir.

Tıbbi Onarım Nasıl Yapılır?

Tıbbi Onarım (Rejeneratif Tıp)‘ın başarılı olabilmesi için hastadan kemik iliği veya yağ dokusu alınmaktadır. Bu dokulardan alınan örnekler özel bir yöntemle saflaştırılarak hücrenin yapı taşına dönüştürülür. Elde edilen bu hücre hastanın şikayeti olan bölgeye aynı seansta uygulanmaktadır. Bu işlemin ardından hasta aynı gün içerisinde normal hayatına dönmektedir.

Bu seanslarda hastanın yatmasına gerek yoktur bütün işlemler ayakta uygulanabilmektedir.

Tıbbi Onarım (Rejeneratif Tıp) için gerekli olan materyallerin en verimlisi göbek kordonundan alınmaktadır. Göbek kordonundan alınan dokunun, kemik iliği ve yağ dokusu gibi dış etkenlerden bozulup, kullanılmaz hale geldiği daha önce görülmemiştir. Bu yapılan işlem anne ve bebek açısından herhangi bir risk teşkil etmemektedir.

İleride yaşanılabilecek hastalık durumlarında göbek kordonundan alınan bu doku Tıbbi Onarım (Rejeneratif Tıp) için rahat bir şekilde çoğaltılıp kullanılabilmektedir. Bu işlem yağ dokusundan veya kemik iliğinden alınacak olan örneklerden daha kolay bir şekilde yapılabildiğinden en mantıklı işlemdir.

Tıbbi Onarım Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılmaktadır?

·        Lösemiler
·        Miyelodisplastik Sendromlar
·        Lenfomalar
·        Kalıtsal Alyuvar Anomalileri
·        Kemik iliği kanserleri
·        Kan hücresi proliferasyon bozuklukları
·        Kalıtsal metabolik hastalıklar
·        Parkinson
·        Alzheimer

Tıbbi Onarım Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tıbbi onarım sonrasında hastaların günlük hayatlarını etkileyecek herhangi bir eyleme dikkat etmeleri gerekmemektedir, normal yaşantılarına devam edebilirler.

Dikkat etmeleri gereken durumlar ise şöyle özetlenebilir:
–      Vücudun dengesini bozacak şekilde düzensiz kilo alımı veya kaybı olmamalıdır.
–      Vücudu ciddi anlamda sarsıntıya uğratacak darbelerden kendilerini korumaları gerekmektedir.

Tıbbi Onarım İşlemi Ne Sıklıkla Yapılabilir?

Bu işlem, hastanın kendi hücrelerinden elde edilerek yapılan bir tedavi sistemi olduğu için hastada herhangi bir yan etki veya alerjik bir reaksiyon görülme durumu söz konusu değildir, bu sebepten dolayı Tıbbi Onarım (Rejeneratif Tıp) işleminin yapılma sınırı yoktur. Doktorunuzun yapılmasını uygun gördüğü her durumda bu işlemi rahatlıkla yaptırabilirsiniz.

Konu hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim sayfası üzerinden bana ulaşabilirsiniz.

Herkese sağlıklı günler temenni ederim…

Saygılarımla

Uzm. Dr. Aşkın Nasırcılar

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Araç çubuğuna atla