Menisküs, Hareket Kabiliyetinize Sekte Vurmasın!

Menisküs, Hareket Kabiliyetinize Sekte Vurmasın!

Menisküs sorunları dizlerimize büyük tehdit oluşturuyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Aşkın Nasırcılar, menisküs sorunları hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Kemiklerimizi birbirine bağlayan ve hareket kabiliyetimizi sağlayan eklemler, vücudumuzun pek çok noktasında bulunmaktadır. Hareketli eklemlerimiz içerisinde olan diz eklemi hareket uyumumuzu sağlamamız açısından son derece önemlidir.

Dizlerimizin altındaki ve üzerindeki kemiklerin arasında bulunan dokulara “menisküs” adı verilir. Hastalık, bu dokunun yırtılmasından dolayı oluşmaktadır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Aşkın Nasırcılar, menisküs yırtıklarının oluşturduğu yoğun ağrı ve şişliğe dikkat çekerek “Eğer yırtık büyük boyutlardaysa dizde kilitlenmelere sebep olabilir.

Bu yırtıklar dikilebilir, tedavisi mümkündür. Bazı yırtıklara müdahale edilmesi bile gerekmezken bazı yırtıkların tamamen iyileşmesi mümkün olmamaktadır.” şeklinde konuştu.

Yalnızca Yaşlılarda Görülmez

meniskus-yirtigiMenisküs hastalığının yalnızca ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmadığını belirten Uzm. Dr. Aşkın Nasırcılar, “Her yaş aralığında diz eklemi sorunlarıyla karşılaşabilmekteyiz. İlerleyen yaşa bağlı olarak dokuların iyice zayıflamasından dolayı ufak hareketlerde bile menisküs yırtıkları oluşabilir.” diye belirtti.

Nasırcılar, hatalı duruş, hızlı ve ani hareketler, fiziksel aktivitelerin azlığı, yaralanmalar, romatizma gibi çeşitli nedenlerin ilerleyen yaş ile birleşmesi halinde diz eklemlerinde pek çok soruna yol açabileceğini belirtti.

Bilinçsiz Spor Yapmak Menisküse Davetiye Çıkarıyor

Sıklıkla spora bağlı menisküs yırtıkları görüldüğünü belirten Dr. Aşkın Nasırcılar, “Eklemlerin fazla zorlanmasına bağlı olarak oluşan menisküs yırtıkları, dizde şişlik ve ağrı ile kendini gösterir.

Eğilip kalkmak, merdiven çıkmak gibi dizdeki eklemleri çalıştıran hareketler ağrıya sebep olur. Bu tarz rahatsızlıklardan şikayetçiyseniz yaptığınız sportif aktiviteleri mümkün olduğunca azaltmanız, yükünü hafifletmeniz gerekir.” dedi.

Hastanın şikayetinin hangi olayla oluştuğunu anlatmasının menisküs tanısının konmasındaki önemi belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Aşkın Nasırcılar, muayene sonrasında menisküs yırtığı tanısının büyük ölçüde ortaya çıkabildiğini ancak net tanı için diz eklemi MR’ının istenmesi gerektiğini söyledi.

Menisküs Tedavisinde Ameliyat Şart mıdır?

Özellikle gençlerde görülen menisküs yırtıklarının tedavisinde yüksek olasılıkla cerrahi işlem yapılması gerektiğini belirten Dr. Nasırcılar, “Cerrahi işlem gereken yırtıklarda, yapılan işlemde eğer yırtık tedavi edilemiyorsa, yırtık olan kısım oradan çıkarılır.

İlerleyen yaşlarda görülen ve çoklukla dokuların zayıflaması kaynaklı oluşan yırtıklar ufaklardır ve cerrahi işlem olmadan iyileşmesi mümkündür. Bu durumda ilgili bölgedeki dokular için ilaç tedavisi başlatır. İlaç tedavisinin yetersiz kalması durumunda kemik dokusunu düzeltmek üzere yeni bir ameliyat yapması gerekebilir.” diye konuştu.

Menisküs Tedavisinde Rejeneratif Tıp Uygulanabilir mi?

Menisküs yırtığı için düşünülen ilk müdahalenin rejeneratif tıp olduğunu belirten Dr. Aşkın Nasırcılar, “Menisküs yapısından dolayı yenilenmeye çok uygun bir doku değildir. Yaygın olarak tedavisi artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır.

Yırtığının yenilenmeye uygun olduğu kararı verilirse özel kanüllerden yerleştirilen uzun iğneler ile bu yırtığınız tedavi edebilir. Bu ameliyat sonrasında birkaç haftalık bir süre koltuk değneği kullanmanız gerekecektir.

Dizinizi zorlayacak hareketlerden kaçınmanızda iyileşme sürecini destekleyecektir. Eğer spor ile uğraşıyorsanız spora dönmeniz minimum 4 hafta kadar sürecektir bu süreç iyileşme hızınıza göre daha fazla uzayabilmektedir. Bu süreç sonrasında yenilenmenin başarılı bir şekilde olması yırtığın şekline göre değişiklik göstermektedir.” diye konuştu.

Araç çubuğuna atla