Dizlerimizdeki Tehdit: Menisküs Yırtığı

meniskus tedavisi

Dizlerimizdeki Tehdit: Menisküs Yırtığı

Halk arasında adı oldukça fazla duyulan, oldukça fazla merak edilen ancak hakkında çok fazla şey bilinmeyen “menisküs” sorunu…

Menisküs rahatsızlığının adı, dizimizdeki “menisküs” adlı dizin altındaki ve üzerindeki kemiklerin arasında bulunan dokulardan gelmektedir. Problem, bu dokunun yırtılmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu yırtılma ağrı ve şişliğe sebepler olur.

Eğer yırtık büyük boyutlardaysa dizde kilitlenmelere sebep olabilir. Bu yırtıklar dikilebilir, tedavisi mümkündür. Bazı yırtıklara müdahale edilmesi bile gerekmezken bazı yırtıkların tamamen iyileşmesi mümkün olmamaktadır.

Hatalı Spor Davranışları Menisküsü Tetikliyor

Menisküs yırtığı genellikle sporla uğraşan insanlarda görünür. Eklemlerin fazla zorlanması menisküs yırtıklarına yol açabilir.

Bu rahatsızlığın en belirgin belirtisi dizde oluşan şişlikler ve ağrıdır. Eğilip kalkmak, merdiven çıkmak gibi dizdeki eklemleri çalıştıran hareketler ağrıya sebep olur. Bu tarz rahatsızlıklardan şikayetçiyseniz yaptığınız sportif aktiviteleri mümkün olduğunca azaltmanız, yükünü hafifletmeniz gerekmektedir.

Menisküs yırtıkları sadece sportif aktivitelerde bulunan ve genç insanlarda görülen bir rahatsızlık değildir, ilerleyen yaşlarda dokuların gücünü kaybetmesi bu yırtıkların oluşmasına sebep olur. Bu yaşlarda dokunun iyice zayıflamasından dolayı ufak hareketlerde bile yırtıklar oluşabilir.

Doktorunuza şikayetinizin hangi olayla oluştuğunu anlatmanız menisküs tanısının konmasında önemlidir. Muayene sonrasında yırtığın tanısı büyük ölçüde ortaya çıkmaktadır. Tanı için diz ekleminin MR’ı istenir.

menisküs tedavisi

Menisküs Nasıl Tedavi Edilir?

Özellikle gençlerde görülen menisküs yırtıklarında yüksek olasılıkla cerrahi işlem gerektirmektedir. Cerrahi işlem gereken yırtıklarda yapılan işlemlerde eğer yırtık tedavi edilemiyorsa yırtık olan kısım oradan çıkarılır. Dokuların zayıflaması kaynaklı olauşan yırtıklar ufaklardır ve cerrahi işlem olmadan iyileşmesi mümkündür.

İlerleyen yaşlarda oluşan yırtıklar ise sadece cerrahi işlemlerle iyileşemez ve ilgili bölgedeki dokular için ilaç tedavisi başlatır, bu durumda yetersiz kalırsa kemik dokusunu düzeltmek üzere yeni bir ameliyat yapması gerekebilir.

Menisküs Onarımı ve Sonrası

Menisküs yırtığı için yapılmak istenen ilk müdahale onarımdır fakat yapısından dolayı onarıma çok uygun bir doku değildir. Bu dokunun tamiri günümüzde yaygın olarak artroskopik cerrahi ile yapılmaktadır. Doktorunuz menisküs yırtığının tamire uygun olduğu kararını verirse özel kanüllerden yerleştirilen uzun iğneler ile yırtığınız tedavi edebilir.

Bu ameliyat sonrasında bir kaç haftalık bir süre koltuk değneği kullanmanız gerekecektir. Dizinizi zorlayacak hareketlerden kaçınmanızda iyileşme sürecini destekleyecektir.

Eğer spor ile uğraşıyorsanız spora dönmeniz minimum 4 hafta kadar sürecektir bu süreç iyileşme hızınıza göre daha fazla uzayabilmektedir. Bu süreç sonrasında onarımın başarılı bir şekilde olması yırtığın şekline göre değişiklik göstermektedir.

Araç çubuğuna atla